Estetik Diş Hekimliği

Estetik, hayatın her alanında önemli olduğu gibi, yüz estetiğimizin başrol oyuncuları olan dişlerimiz için de oldukça önemlidir çünkü; gülümsememiz en kıymetli aksesuarımızdır.  Estetik diş hekimliği, dişlerimizde bir ya da birkaç tedaviyi kombine kullanarak, sağlıklı ve güzel gülüşlerin ortaya çıkmasını amaçlayan bir alandır. Estetik diş tedavileri sayesinde hem daha güzel, hem de daha sağlıklı bir gülüşe sahip olmak mümkündür. Kişiye Özel Gülüş Tasarımı, Laminate Veneer (Porselen Lamina, Yaprak Porselen), Diş Beyazlatma ve Tam Seramik Protezler, estetik diş hekimliğinin başlıca çalışma alanlarıdır.
Estetik diş hekimliğinde, en çok talep gören tedavilerden biri; gülüş tasarımıdır. Her insan, gülüşünün güzel olmasını ister ama problemin de tam olarak ne ile alakalı olduğunu çözemez. Bunun nedeni herkesin güzel bir gülüşe sahip olmasını engelleyen etmenlerin farklı olmasıdır. Kişiye özel gülüş tasarımı sayesinde, güzel bir gülüşün, kişi özelinde nasıl sağlanabileceği tespit edilir. Hastanın mevcut dişlerinden ölçü alınarak model oluşturulur ve gerekli tedaviler uygulanır. Bu tedaviler hem diş hekimi tavsiyeleri hem de hasta istekleri doğrultusunda şekillendirilir.
“ Laminate Veneer ” bir diğer adıyla “ Yaprak porselen ya da Porselen Lamina ” lar, dişlerdeki görsel bozuklukları düzelterek güzel bir gülüşe sahip olmanın en kolay yollarındandır. Laminate Veneer’ler ile; dişlerin rengi, şekli ve boyu değiştirilebilir ve dişler arasındaki boşluklar kapatılarak, istenilen estetiğe hızlıca ulaşılabilinir. Ön bölgeki dişlerin hafif çapraşıklıklarının ve simetri bozukluklarının giderilmesinde, ortodontik tedaviye de güzel bir alternatiftir. Hastanın mevcut dişinden çok az madde kaldırılması, çoğu zaman anesteziye gerek kalmadan işlemlerin yapılabilmesi ve diş minesini çok iyi taklit edebilmesi, yaprak porselenlerin avantajlarındandır.
Diş beyazlatma, günümüz modern toplumlarında, estetik bir gülüş isteyen pek çok insanın başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Bunun nedeni, beyaz dişlerin güzel bir gülüşün anahtarı olmasıdır.  Özellikle günümüz insanlarının, gün içerisinde kahve ve çay tüketimi, sigara kullanımı gibi alışkanlıkları arttığından, diş beyazlatma tedavisi, estetik diş hekimliğinin en önemli dallarından birisi olmuştur. Dişlerinde sararma sorunu olan pek çok insan, dişleri düzgün olsa dahi, dişlerini göstermemek için gülmekten kaçınır. Bu sorunla başa çıkmanın en kolay ve hızlı çözümü ise diş beyazlatma tedavisidir.
Tam seramik protez veya bir diğer adıyla tam seramik kuronlar, alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan, estetik sonuçları en tatmin edici kaplamalardır. Özellikle ön bölgedeki dişlerde, dişlerdeki madde kaybının, dişlere laminate veener yapılamayacak kadar fazla olduğu durumlarda, sorunun estetik açıdan giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemi olan tam seramik protez, güzel bir gülüşe sahip olmanıza önemli ölçüde katkıda bulunur. Işığı geçiren yapısı ile tam seramik protez, doğal bir görünüm sağlar ve görsel olarak gerçek dişlerinizden ayrılması oldukça güçtür.

Estetik Bir Gülüşü Etkileyen Faktörler

Estetik bir gülüşe sahip olmak için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu faktörlerin başında ise yaş ve cinsiyet gelir. Yaşınız ve cinsiyetinize göre sizin için oluşturulacak estetik gülüş tasarımı değişiklik gösterecektir. Yüz hatları, dudaklar ve burun da estetik bir gülüşe sahip olma konusunda oldukça önemlidir. Güzel gülümseme, yüz içerisindeki altın oranın sağlanmaya çalışılmasıyla elde edilir.
Estetik bir gülüşe sahip olmak için kaçınılmaz olan ise beyaz dişlere sahip olmaktır. Ayrıca, diş etlerinin sağlıklı olması da güzel bir gülüşün olmazsa olmazıdır. Dişlerin rengi, şekli ve dizilimi bir bütün olarak, güzel bir gülüşünüzün olmasına katkı sağlar. Estetik bir gülüş için tüm bu faktörlerin birlikte ele alınması ve tedavinin bu çerçevede planlanması ve uygulanması gerekir.

Dent in Levent ve Estetik Diş Hekimliği

Estetik amaçlı diş tedavilerinde, diş hekimlerinin uzmanlığı ve tecrübesi oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tedavilerin yapılacağı kliniğin seçilmesine büyük önem gösterilmelidir. İstanbul, estetik diş hekimliği konusunda pek çok imkanı olan bir şehirdir. Dent in Levent ise, tüm estetik diş hekimliği alanları için, alanlarında uzman ve tecrübeli diş hekimleri ile size güvenilir hizmeti sunar.

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı, bireylerin daha güzel bir gülüşe sahip olabilmesi için gerekli olan işlemlerin saptanması ve uygulanmasını kapsar. Bu alanda yalnızca dişlere değil, diş etleri ve dudağa da müdahale edilebilir. Doktorlar tarafından tespit edilen kişisel gereksinimin yanında, uygulama yapılan kişilerin bireysel istekleri de dikkate alınır. Cerrahi operasyon ve ortodontik tedavi gerekmeyen durumlarda, diş etlerindeki sorunlar tedavi edilir ve diş etlerinin dişlere göre seviyesi düzenlenir. Diş renginde ise çeşitli beyazlatma çalışmaları ile estetik bir görünüm elde edilebilir. Ayrıca, diş şekli ve boyutundaki değişiklikler için gerekli çalışmalar yapılır. Bunların haricinde, gerekli görülürse, cerrahi dudak operasyonu ile dudak simetrisi ve dolgunluğu kişiye göre ayarlanır.

Kişiye Özel Gülüş Nasıl Tasarlanır?

Kişiye özel estetik gülüş tasarımında, esas olarak her kişiye özel olarak müdahalede bulunulur. Tedavinin belirlenmesi sürecinde, dişlerin yapısı, büyüklüğü ve ağız içindeki konumlarının yanında, diş etlerinin yapısı da büyük öneme sahiptir. Hastaya uygulanacak lamina boyutu ve zirkonyum oranı gibi kararlar, alanında tecrübe gerektirir. Zirkonyum veya lamina diş kaplamaları veya dudak şekillendirme gibi operasyonlar, teknik uzmanlığın yanında, kuvvetli bir estetik algı ve gözlem yeteneği de gerektirir.  Bu sebepten, alanında uzmanlaşmış ve deneyimli hekim tercihi, bu operasyonlar için büyük öneme sahiptir. Dent in Levent, bu konuda, alanında uzman hekimleri ve diş teknisyenlerini bünyesinde barındırır.
Tasarım aşamasında, karar verilen modelin bir prototipi ya da bilgisayar üzerinden montajı, kişiye uygulanarak, sonuca yakın bir ön gösterim sağlanabilir. Böylelikle, hastanın da isteklerine göre, tasarım, son haline getirilir.
Kişiye özel gülüş tasarımında çözülmeye çalışılan temel sorunlar ise, dişlerdeki kötü hizalanmalar ve konumlar, diş etlerindeki düzensizlikler, diş ve diş etlerinin görünen kısmındaki orantısızlıklar, diş eksikliğinden kaynaklı boşluklar, yüz ve dudaklardaki büzüşmeler ve çökükler olarak sıralanabilir. Ayrıca dudaklar ve gülüşü etkileyen bozukluklar ve sorunlara da bu tedavi kapsamında müdahale edilir.
Bu sayılan sorunların giderilmesi, gülüşün düzgün ve güzel hale gelmesinde oldukça faydalıdır ancak, burada esas hedef, tüm bu sorunların doğal görünüm bozulmadan çözülmesidir. 

Kişiye Özel Gülüş Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kişiye özel gülüş tedavisinde, öncelikle kişinin ağız ve diş sağlığının genel durumuna bakılır. Mevcut durumdaki rahatsızlıklar giderilmeden, gülüş tasarımı tedavisine başlanmaz. Ağız içi sağlıklı hale getirildikten sonra, alanında uzman hekimlerce estetik sorunlar belirlenir. Bu aşamada hasta ve doktor, dişlerin şekline, boyuna ve hizasına karar verir. İmplant uygulaması ve diş eti cerrahisi gibi gerekli görülen uygulamalar gerçekleştirildikten sonra, gülüş tasarımı çalışmasına başlanır ve yaklaşık olarak iki hafta süren bu işlem öncesinde, belirlenen tasarımın tedavi özelliği taşımayan bir modeli hastaya uygulanarak, tasarımın birey üzerinde nasıl durduğu gözlemlenebilir. Bunların dışında, gerekli görülürse dişlerin hizasına göre dudakların simetrisi ve dolgunluğu, cerrahi operasyon ile düzenlenir ve tedavi noktalanır.

Laminate Veneer ( Yaprak Porselen, Porselen Lamina )

Laminate veneer; özellikle ön bölge dişlere uygulanan, dişler üzerine yapıştırılan, çok ince bir porselen tabakasıdır . Bu tedavi, ön dişlerdeki bozuklukları gidermenin en etkili ve hızlı yöntemlerinden birisidir. Dişlere kimyasal olarak bağlanan seramik plaka, dayanaklı bir yapıdadır. Ayrıca, doğal diş minesine benzer şeffaf yapısı ile doğal bir görünüm, çok hızlı bir şekilde elde edilebilir.
Renklenmiş ya da zedelenmiş dişler ve dişlerin arasındaki boşluklar, laminate diş kaplaması ile kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca, ön dişlerdeki çapraşıklıklarda da, çok hızlı bir şekilde estetik sonuç elde edilebilir.
Bu yöntemin uygulama aşamasında, öncelikle diş yüzeyinden 0,3-0,7 mm civarında bir tabaka kaldırılarak laminate veneerler için uygun yer hazırlanır. Bazı vakalarda ise, diş yüzeyinden madde kaldırılmasına gerek olmaz. Daha sonra, hazırlanan özel bir macun ile dişlerin ölçüsü alınır ve dişlerinizin modeli hazırlanır. Bu süreçte, laminate veneerler hazırlanana kadar, dişlerinize geçici laminate veneer takılır. İkinci randevuda, hazırlanan porselen laminate veneerin kalıcı olarak yerleştirilmesine karar verilirse, dişler ayrıntılı olarak temizlenir ve sonrasında laminalar yerlerine yapıştırılır ve sertleştirici ışın ile sabitlenir.

Laminate Veneerlerin Avantajları Nelerdir?

Laminate veneerler, pek çok avantaja sahiptir. Öncelikle bu yapraklar pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğu için, oluşacak lekeler içeri nüfuz etmez ve kolaylıkla çıkarılabilir ve bunun yanında da lekeye karşı dayanıklıdır. Böylelikle, uygulama sonrası renk bozulma kaygısı uzun yıllar olmaz. Bununla birlikte, oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca, mükemmele yakın bir görünüm, çok hızlı bir şekilde elde edilebilmektedir ve mineye benzeyen şeffaf yapısı oldukça doğal bir görünüm sağlamaktadır. Yapım aşamasında, diş yüzeyindeki aşındırmanın, minimum düzeyde ya da hiç olmaması da en önemli avantajlarından biridir. Alerjik değildir.

Laminate Veneerlerin Dezavantajları Nelerdir?

Laminate veneerlerin planlama ve yapım aşaması, çok hassas bir çalışma gerektirir. Tedavi maliyeti, diğer protez türlerine göre, görece yüksektir. 
Tam Seramik Protez
Diş bütünlüğündeki madde kaybının fazla olduğu durumlarda, doğal dişin üzerine yapılan sabit protez işlemleri, diğer seçeneklere göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu sabit protez işlemlerinden tam porselen protez ise, estetik diş hekimlerince en çok tercih edilendir.
Metal destekli protezler, alt yapılarındaki metal sebebiyle, ışığı geçirmediği için, doğal bir görünümden uzaktır. Günümüzde ise, özellikle ön dişlerde uygulanan tam seramik protezler, estetik olarak çok tatmin edici sonuçlar vermektedir. Ayrıca metal destekli olanlar, yalnızca mekanik olarak dişe yapıştırılırken, tam seramik protezlerin dişe bağlanması, hem mekanik hem kimyasal olduğu için, daha güçlü bir şekilde dişe tutunur.
Zirkonyum kullanılarak yapılan estetik protezler, diğer seçeneklere oranla oldukça dayanıklıdırlar. Bu alaşımın en önemli özelliklerinden biri de, diğer malzemelere kıyasla daha doğal görünmesidir.


Tam Seramik Protez Tedavi Süreci

Tam porselen protez öncesinde, doğal dişler işlem için hazırlanır; dişler üzerinde gerekli aşındırmalar yapılır. Ağız içi ölçü alımından sonra, elde edilen model üzerinde, laboratuvar ortamında, protez hazırlanır. Yapılan protezin uyumunun kontrolü için, hasta, birkaç seans kliniğe çağrılır. Ölçü alımından kalıcı protez uygulama sürecine kadar geçen sürede, hastaya geçici bir protez yapılır. Böylece hasta, günlük yaşamına sorunsuz devam eder. Kalıcı protezin gerekli kontrolleri yapılıp, ağız içine uygulanmaya hazır olduğuna karar verildiğinde, genellikle protez diş üzerine geçici bir yapıştırıcı ile yerleştirilir ve uyumluluk gözlenir. Birkaç gün geçici yapıştırıcı ile kullanılan protez, hastayı memnun ettiyse, protez daimî olarak yapıştırılır.