İmplant

İmplant, diş kayıplarının olduğu durumlarda, eksik dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen, biyouyumlu, yapay diş köküdür.  İmplantlar genellikle titanyumdan yapılır ve kemik dokusuna vida yapısıyla yerleştirilir. Kaybedilmiş dişlerin meydana getirdiği boşlukların tamamlanması için çok yaygın olarak kullanılan ve köprü protezlere alternatif olan önemli bir tedavi biçimidir. Köprü protezlerde, çekim boşluğuna komşu olan iki diş üzerinde gerekli aşındırmalar yapılarak, protez yapımı gerçekleşir ve çekim boşluğu tamamlanır. Çekim boşluğunun implant yapılarak doldurulmasıyla, komşu dişlerde herhangi bir işleme gerek kalmaz. Böylece, çekim boşluğuna komşu dişler korunur. Bu, implantın en büyük avantajlarındandır.  
İmplant tedavisinin, diş çekiminden sonra, en kısa sürede yapılması önemlidir. Diş çekiminin ardından, çekim alanındaki kemiğin erimesi, çekim boşluğunun karşısındaki dişlerin, çekim boşluğuna doğru uzaması, çekim boşluğuna komşu olan dişlerin ise, boşluğa doğru devrilmeleri gibi değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu değişiklikler meydana gelmeden önce implantın yapılması, ağız yapısının korunması ve implantın başarılı bir şekilde yerleştirilmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, uygun şartlar altında, diş hekimleri, implant işleminin diş çekimi ile aynı seansta yapılmasını tavsiye ederler.
İmplant tedavisi genel sağlığı iyi olan herkese uygulanabilen bir yöntemdir ve başarı oranı oldukça yüksektir. Sistemik rahatsızlığı olan hastalarda, hastalık kontrol altında ise, ilgili doktorun onayı ile implant tedavisi yapılır. Kötü ağız hijyenine sahip ve gerekli ağız-diş bakımını yapmayan hastalarda implantların başarısız olma durumu, sistemik rahatsızlığı kontrol altında olan hastalara göre çok daha yüksektir. Sigara kullanımı, implant sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte, sigara kullanan hastalarda da implant yapılabilmektedir. Fakat bu hastaların, ağız ve diş bakımına ,sigara içmeyen hastalara göre, çok daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. 
Kısaca bahsedildiği gibi, her hastanın genel sağlık durumu, alışkanlıkları, çene kemiği yapısı ve durumu kişiye özeldir. Bu nedenle, implant tedavisi öncesi, yapılan tetkikler ve tıbbi özgeçmiş  gözönüne alınarak, diş hekimi tarafından tedavi süreci ve  başarı durumu hastaya anlatılır ve hastanın isteği doğrultusunda tedaviye devam edilir. 

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

Çeşitli  nedenlerle diş kaybı yaşamış kişilerde, çekim boşluğunun doldurulması amacıyla, implant tedavisi uygulanır. Diş eksikliği durumlarında, kişiler hem estetik hem de fonksiyonel açıdan pek çok sıkıntı yaşarlar. Eksik diş; yeme problemleri, çene yapısında ve konuşmada bozulmalar, diş düzeninin bozulması ve estetik sıkıntılara sebep olabilir. 
Diş kaybı sonrasında, hastaların çene kemiklerinde erime meydana gelir. İmplant sayesinde, bu erimenin önüne büyük ölçüde geçilebilir ve çene yapısı korunur. Diş kayıplarında uygulanan köprü protezlerde tedavi, komşu dişlerden destek alarak sağlanır. İmplant tedavisinde ise çekim boşluğuna, titanyum yapay kök yerleştirilip, üzerine diş yapıldığı için, çok daha sağlıklı ve uzun vadeli sonuçlar alınabilir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavileri hakkında, kişiler arasında doğru olmayan çok fazla bilgi dolaşmaktadır. Bunun nedeni; implant tedavisinin kişiye ve duruma özgü farklı yöntemler kullanılarak yapılıyor olmasıdır. Tedavi, kişinin çene yapısı, yüz yapısı, ağız hijyeni  ve implant türü gibi pek çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle değil, diş hekimine danışarak karar almakta her zaman fayda vardır.
İmplant tedavisi, lokal anestezi altında yapılır. İmplant uygulanacak bölge uyuşturulduktan sonra tedaviye başlanır. Bu nedenle de ağrısız bir tedavidir. 
İmplant uygulamalarında vakaya özel izlenen, farklı yollar vardır. İlk yöntem, uygun kemik varlığında, diş çekiminin hemen ardından, çekim boşluğuna implantın yerleştirilmesidir. Bu yöntemde, kesi atılmadığı ve flap kaldırılmadığı için çoğu zaman dikiş gerekmez. Kısa sürede yapılması ve ikinci bir cerrahi işleme gerek olmaması en önemli avantajlarındandır. Diğer yöntemlerden biri, diş hekiminin, implantın yerleştirileceği kemik dokusunu gördüğü, dolayısıyla yumuşak dokuya kesi atarak gerçekleştirdiği, cerrahi operasyondur. İmplantın yerleştirilmesinden sonra dikiş atılarak yara yeri kapatılır. Dikişler bir hafta sonra alınarak, müdahale bölgesi kontrol edilir. Başka bir yöntem de, hastanın çene tomografisi incelenerek ve ağız içi ölçüsünden faydalanılarak elde edilen cerrahi klavuzlar yardımıyla, mukoza üzerinden, direkt implant uygulaması yapılır. Bu yöntemle de dişetinde kesi yapılmaz, dolayısıyla dikiş atılmaz. 

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant tedavisi, fizyolojik ve psikolojik olarak pek çok fayda sağlar. Öncelikle eksik dişin yerini doldurması sayesinde yemek yemeyi ve çiğnemeyi kolaylaştırarak hayat kalitenizi arttırır. 
Aynı zamanda diş çekimi sonrasında çene kemiklerinde oluşan erimeleri de önleyerek, çene kemiği yapısında oluşabilecek bozulmaların önüne geçer. 
İmplantlar, dişeti ve kemik desteği olduğu için, köprü protezlere göre çok daha doğal bir estetik sağlar.
Çekim boşluğuna komşu dişlere zarar vermeden yapılması, köprü protezlere göre en önemli avantajlarındandır.
İmplant sayesinde, hem sağlıklı hem de uzun ömürlü bir ağız sağlığı elde etmek bir çok açıdan size özgüven kazandırır. Bu özgüven sayesinde daha içten ve güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Dent in Levent’te, uzman diş hekimi kadrosuyla, implant tedavinizi güvenilir ve kaliteli hizmet güvencesi ile yaptırabilirsiniz. 

“All On Four” İmplant Tekniği 

Fonksiyonel ve estetik nedenlerden dolayı kayıp dişlerin yerini, dental implantlar ile doldurmak, günümüzde geliştirilmiş en önemli yöntemdir.  Özellikle total dişsiz vakalarda, dental implantlar, klasik protetik uygulamalara oranla daha başarılıdır. All on four implant tekniği ise, total dişsizlik durumlarında, belirli açılarla yerleştirilen 4 adet implant üzerine,  aynı gün diş protezinin yerleştirilmesini sağlayan tekniktir. 

All On Four Tekniğin Avantajları 

Kullanılan implant sayısı azaldığından, klasik implant tedavisine göre maliyeti çok düşüktür.
İmplantların yerleştirildiği gün, geçici sabit diş protezininde yapılabilmesi ile hastaya fonksiyon ve estetik sağlanır.
Fazla kemik kaybını önlemeye yardım eder.
Yüksek başarı oranına sahiptir.
İmplantlar iyi aralıklı, kolay temizlenebilir olarak yerleştirilir. Klasik implantlara göre bakımı daha kolaydır.


İmplant ve All On Four Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplantın çene kemiğine yerleştilmesi yani operasyon süresi oldukça kısadır. Ayrıca sanılanın aksine, basit bir operasyondur. İmplantın, çene kemiğine yerleştirilmesinin ardından, implantın kemik ile kaynaşması için beklenilmesi gerekir. Bu süre yaklaşık 3 ay kadardır. Fakat bazı özel implantlar ile bu süre 1 buçuk aya kadar kısalabilir. Gerekli süre geçtikten sonra, 1 haftada, implant üzerine gelicek protez yapılabilir. Çoklu implant işlemlerinde, tüm implantlar tek seferde yerleştirilemeyebilir ancak All On Four tekniğinde tek seferde tüm implantlar yerleştirilir ve bu da tedavinin daha kısa sürmesini sağlar. Ancak eğer çene kemiğinde yeterli hacim yoksa önce bu sorunun tedavi edilmesi gerekir. Operasyonun yapılmasını engelleyecek enfeksiyon gibi sorunlar da bu tedavi süresine dahil değildir. 

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplant tedavisinin ömrünü, kişinin ağız bakımı ve alışkanlıklarının etkilediği görülmüştür. Ağız hijyeni iyi olan ve sistemik olarak sağlıklı bireylerde, implantların 30-40 yıl kadar ağızda sorunsuz bir şekilde kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak sigara tüketimi ve alkol gibi alışkanlıklar, günlük bakıma özen gösterilmemesi, kemiği etkileyen rahatsızlıklar ya da diş eti problemleri bu süreyi kısaltabilir. İmplant ömrünü uzatmak için kişinin yıllık hekim kontrollerine gitmesi de çok önemlidir.

İmplant Maliyetli Bir Tedavi Yöntemi Midir?

İmplant operasyonu, kullanılan malzemeler pahalı ve özel olduğu için diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha maliyetli bir yöntemdir. Ayrıca cerrahi bir operasyon gerektirmesi de maliyetini yükselten bir diğer unsurdur. İmplant tedavisinin maliyetli olmasına rağmen tercih edilmesinin en önemli nedeni, çekim boşluklarını, ağız içindeki sağlıklı dişlere zarar vermeden doldurması ve çekim yerindeki kemik kaybını önlemesidir. Ancak All On Four tekniğinde 4 adet implant üzerine, tüm protez yerleştirildiği için bu tedavi daha ekonomiktir. Bu yöntemin maliyeti, sağladığı avantajlar ve vadettiği uzun ömürlülük göz önünde bulundurulduğunda oldukça verimli olarak kabul edilebilir.